
Турска ризикује квалитативну измену односа са Сједињеним Државама ако купи (руске зенитне ракетне системе) С-400 - саопштио је помоћник државног секретара САД за Европу и Евроазију Вес Мичел.
Открио је да је Анкара и досад „била упозоравана на високом нивоу“ и додао: „Чим утврдимо да је до реалне куповине (С-400) дошло - увешћемо Турској санкције. После тога ће се односи две земље тешко вратити на старо“.
Претходно је Стејт департман објавио да је за САД приоритет осујећивање турске куповине С-400. Међутим, шеф турске дипломатије, Мевлут Чавушоглу, одмах потом је изјавио да ће његова земља набавити С-400 и да је то за њу „затворено питање“.
И Мичел је запретио Анкари да ће остати без 99 од сто поручених и делимично плаћених (800 милиона долара) борбених авиона F-35. Без 99, зато што је америчка компанија Lockheed Martin 21. јуна свечано предала Турској први такав авион који ће се у наредне две године налазити у САД, али ће се на њему вежбати турски војни пилоти.
Међутим, Турци су и на ово одреаговали на начин који се Вашингтону није нимало свидео. Турски медији пишу да ће Анкара - ако остане без F-35 - купити од Русије или ловце пете генерације Су-57 или Су-35С. Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган већ је открио да је неколико година од САД без успеха тражио зенитне ракетне системе, а Русија му је за куповину С-400 још дала и веома повољан кредит.
Још је јавно понудио Русију заједничку производњу С-500 и поводом С-400 поставио питање: „Шта, зар и даље треба да зависимо од САД?“ Реално, у односима Вашингтона и Анкаре дошло је до стратешког раскола који ће тешко бити превладан. Поготово што Американци изјавама-претњама, попут Мичелових, турски врх сатерују у угао и чине га још непопустљивијим.
Мичел је, иначе, открио како у Вашингтону гледају на Русију и Кину: „Обе желе да унесу раскол међу земљама Запада. Русија жели да размрви Запад, а Кина да заузме његово место. Нарочито су агресивне у Централној и Источној Европи“. Мичел је нагласио да је за САД супротстављање „руској агресији“ најважнији задатак за администрацију Доналда Трампа.
Амерички председник је 02 августа 2017-те потписао закон о парирању непријатељима Америке помоћу санкција, а тај закон, поред осталог, омогућава увођење финансијских ограничења према целим државама ако сарађују са војним и обавештајним сектором Русије.
(Факти.орг)