
Потпредседник СНСД-а Небојша Радмановић оценио је да Бошњаци којих, према објављеним резултатима пописа у БиХ, има 50 одсто желе да остваре начело „један човек – један глас“, те да свима треба бити јасно да ће покушај доминације једног народ убрзати тенденције за раздавајањем унутар БиХ.
Радмановић, који је и делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ, поручио је да ће се оваквим преварама из Сарајева и покушајем остваривања доминације појачавати тежње за већом аутономијом која води ка самосталности Републике Српске. Према његовим речима, лажни резултати пописа показаће и лажне економске статистике, БиХ ће имати нереалан бруто друштвени производ по глави становника, а расподела буџетског новца биће непоштена, те се из овог проблема неће једноставно изаћи.
„Попис је крупно политичко питање на којем смо сведочили дилеми жели ли неко некога преварити у БиХ. Из пописа се то јасно види да жели. Не сада, него када је био попис“, рекао је Радмановић за „Вечерњи лист“, издање за БиХ. Он је додао да се за остварење одређених циљева сада почела користити синтагма „према последњем попису“, што је потпуно јасно да је реч о превари.
Говорећи о уставним променама, Радмановић сматра најважнијим да се у БиХ никада не престане разговарати, али да у тим разговорима нико не сме бити искључив. „Овде један народ, мислим на Бошњаке, жели наметнути своје мишљење и то води у неспоразуме“, објаснио је Радмановић.
Радмановић је истакао да не смеју престати разговори о крупним питањима, па се неће догађати проблеми са пописом и применом Споразума о стабилизацији и придруживању, јер је проблем што се више верује неким бирократама из света. „Не мислим овде на администрацију САД него, пре свега, на Европљане који нам компликују ствари“, каже Радмановић.
Радмановић је нагласио да се у овом тренутку не може изгласати прилагођавање Споразума о стабилизацији и придруживању већ ће морати проћи још једно раздобље озбиљних и аргументованих расправа, али не онаквих као што говори председавајући Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић да се ово догађа због предизборне кампање.
Он је нагласио да се, када је реч о механизму координације, сви морају питати, те да не разуме зашто је проблем да се питају и ентитети и кантони, јер је то уставна структура која се мора поштовати.
На питање како гледа на поруку да државни врх Србије није добродошао у Сребреницу, Радмановић је одговорио да Александар Вучић пружа руку свима у регији, чак и када то неки нису заслужили. „БиХ се не може односити тако према суседним државама. Не може и не сме од тога да допусти напад, да се на крају не истражи и заташка и након свега тога каже нисте добродошли“, рекао је Радмановић и запитао ко овде жели у Европу.
(glassrpske.com)